2015-02-03 09:52:28• hírek • MTI

Ponta hosszú távra tervez, az ellenzék kormánybuktatásra készül

Victor Ponta szociáldemokrata (PSD) miniszterelnök a parlament támogatását kérte hosszú távú tervei valóra váltásához hétfőn, a tavaszi ülésszak nyitónapján, miközben több kormánypárti honatya átült a kormánybuktatásra készülő jobbközép ellenzék táborába.

Ponta a képviselőház előtt mondott beszédében gazdasági növekedést, több munkahelyet, szociális juttatásokat és adócsökkentést ígért. Egyebek között új adótörvénykönyv elfogadásához kért támogatást, amely szerinte lehetővé teszi, hogy Románia jövőre csökkentse az áruforgalmi adót a "2010-es szint közelébe". 2010-ben Romániában 19-ről 24 százalékra emelték az áfát.

Ponta azt mondta: kormánya kevesebb sürgősségi rendeletet fog hozni, ha az új államfő már nem küld vissza annyi törvényt megfontolásra a parlamentnek, mind elődje tette.

Pontának azonban megingott a támogatottsága, amióta novemberben elvesztette az elnökválasztást. A pártelnök-kormányfő decemberben kizárta a PSD-ből a távozását követelő ellenlábasait, köztük Mircea Geoana szenátort, a párt volt elnökét. Geoana most új szociáldemokrata alakulatot szervez, amelyhez eddig 16 törvényhozó csatlakozott - nem csak a PSD-ből -, akik korábban a Ponta-kormányt támogatták.

Hétfőn a kormányoldal hat képviselője ült át a Klaus Iohannis államfőt támogató Nemzeti Liberális Párt (PNL) frakciójába. A PNL közölte: bizalmatlansági indítvánnyal próbálja leváltani Pontát.

Az új PNL-t alkotó két jobbközép párt, a Demokrata Liberális Párt (PDL) és a történelmi PNL a tavaszi ülésszaktól kezdődően - a képviselőházban és szenátusban is - közös frakciót hozott létre, ezzel újabb lépést tett a teljes összeolvadás felé, amelyet a 2016-os parlamenti választások után akarnak véglegesíteni.

Klaus Iohannist a PNL éléről választották államfővé. Váratlan választási sikere nyomán a jobboldali összefogás népszerűsége is megugrott. Iohannis több ízben jelezte, hogy szívesebben dolgozna együtt egy, a PNL körül szerveződő kormánnyal.

Pontának decemberben még kényelmes többsége volt a parlamentben, Romániában azonban nem szokatlan, hogy a törvényhozók egy része igyekszik idejében átülni a "feljövőben lévő" oldalra: Ponta is így került hatalomra 2012-ben, fél évvel a parlamenti választások előtt.

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: